DRUGIE ŻYCIE STAREGO ŻYRANDOLA/ OLD CHANDELIER MAKEOVER

Metamorfoza starego żyrandola, znalezionego przez mojego znajomego fachowca  w aktualnie remontowanym mieszkaniu. Miał skończyć na śmietniku, skończył w mojej sypialni.Kiedy pokazałam znajomym to znalezisko, nie zobaczyłam entuzjazmu na ich twarzach. Najczęstszym pytaniem było: „ale gdzie chcesz TO powiesić?”

 

IMG_0261
Old chandelier before makeover

Kiedy pokazałam im go po tygodniu, było tylko „wow!” Oczywiście przerobienie żyrandola nie zajęło tygodnia a zaledwie kilka godzin. Tydzień zabrało zmobilizowanie się do pracy ;)

02
Old chandelier after makeover

W tym przypadku sprawa była prosta bo kable były w dobrym stanie i nie trzeba było rozkręcać całości żeby poprowadzić nowe. Żeby uzyskać nowocześniejszy wygląd wystarczyło zdemontować stare oprawki, wykręcić metalowe podstawki pod klosze i założyć nowe oprawki (najprostszą i najtańszą opcję znalazłam w castoramie)

1

  1. Do zdemontowania oprawek potrzebny nam mały płaski śrubokręt. Po wykręceniu śrubek ze środka rozkręcamy oprawkę na pół wyciągamy kable a drugą połowę oprawki wykręcamy z gwinta (fot 3)
  2. Następnie demontujemy podstawę klosza – możemy użyć klucza a jeśli się uprzemy to kombinerek :)
  3.  Teraz trudniejsza część czyli założenie nowych oprawek. 2 białe kable – nawet saper by zgłupiał. Ja zrobiłam gorszą rzecz i uznałam że skoro obydwa kable są białe to obojętnie który gdzie wchodzi (blondynka). Biorąc pod uwagę że takie zabawy kończą się zwarciem proponuję: a) jeśli macie jakieś pojęcie o prądzie a czytając to umieracie z zażenowania – bierzcie miernik elektryczny i dalej sami wiecie co ;)   b) jeśli macie takie pojęcie jak ja (zero absolutne), poproście kogoś z miernikiem o pomoc bo przy 5 oprawkach mała szansa że traficie na chybił trafił.2
  4. Gdy już oprawki będą PRAWIDŁOWO podłączone, zabezpieczamy je w środku żeby nie zamalować części gdzie oprawka styka się z żarówką
  5. Wybieramy dowolny kolor farby (proponuję matową bo farba błyszcząca dała by dość tandetne wrażenie plastiku) i malujemy całość przynajmniej 2 warstwami

I na koniec kwestia wyboru żarówek. Oczywiście można wkręcić tradycyjne „świeczki”, mi jednak zależało na odrobinę nowocześniejszym wyglądzie żyrandola dlatego zdecydowałam się na duże kule.

7
Old chandelier after makeover

Oczywiście nie każdemu zdarzy się że takie cudo samo wpadnie w ręce, dlatego warto poszukać w internecie czy na targach staroci.

Na mur beton dacie radę!

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s